Odliczenie podatkowe na leki 2024: kto i w jakiej wysokości może skorzystać z ulgi na lekarstwa?

Odliczenia podatkowe na leki 2024

W tym wpisie:

W 2024 roku można odliczyć koszty zakupu leków w deklaracji PIT na podobnych zasadach, jak w roku poprzednim. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, kto może skorzystać z tej ulgi i jakie formalności należy spełnić, aby odliczyć wydatki na lekarstwa. Dla osób ponoszących duże koszty związane z leczeniem, takie odliczenie może oznaczać istotne oszczędności.

Ulga na leki - dla kogo?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu (dla podatników PIT) lub od przychodu (dla osób opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym) m.in. wydatki na leki, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Odliczenie przysługuje w wysokości odpowiadającej różnicy między rzeczywiście poniesionymi kosztami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, pod warunkiem, że lekarz specjalista zalecił stosowanie określonych leków osobie niepełnosprawnej (na stałe lub tymczasowo).  Istotne jest, że nie można łączyć wydatków z różnych miesięcy – odliczeniu podlega jedynie kwota poniesiona w danym miesiącu, bez możliwości sumowania jej z kosztami z kolejnych lub poprzednich miesięcy. Z ulgi rehabilitacyjnej mogą korzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne oraz osoby, które je utrzymują.

 

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można także odliczyć wydatki poniesione za granicą, w tym na leki. Przeliczenia tych kosztów z waluty obcej na złotówki należy dokonać według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego przed dniem poniesienia wydatku.

Jak dokumentować wydatki na lekarstwa?

Aby skorzystać z ulgi na leki, podatnik musi dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające jego uprawnienia, takie jak orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Konieczne jest również udokumentowanie poniesionych wydatków poprzez przedstawienie faktur lub rachunków, które jasno wskazują koszt oraz odbiorcę leków. Paragony z apteki, które nie pozwalają na przypisanie zakupu do konkretnej osoby, nie są uznawane za wystarczający dowód zakupu.

Jak rozliczyć ulgę na leki?

Wydatki na leki można odliczyć w różnych formularzach rocznego zeznania podatkowego, w zależności od rodzaju uzyskiwanego przez podatnika przychodu. Dotyczy to deklaracji PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. Osoby, które chcą skorzystać z ulgi na leki, powinny zrobić to za pomocą załącznika PIT/O do swojego zeznania podatkowego. Koszty te są częścią szerszej ulgi rehabilitacyjnej, co czasem może powodować pewne niejasności przy ich właściwym zgłaszaniu. Aby prawidłowo zadeklarować te wydatki, należy je umieścić w rubryce dotyczącej ulgi rehabilitacyjnej – w poz. 23 dla podatnika lub w poz. 24, jeśli dotyczą one współmałżonka.

Czego nie można odliczyć?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczyć wydatków, które zostały w pełni pokryte z funduszy takich jak zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowy fundusz aktywności, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik otrzymał pełen zwrot tych kosztów w jakiejkolwiek formie.

 

Jeśli natomiast wydatki zostały częściowo sfinansowane (lub dofinansowane) z tych źródeł, odliczyć można jedynie różnicę pomiędzy poniesionymi kosztami a kwotą uzyskaną z tych funduszy lub zwróconą w inny sposób.